Gorączka – co to takiego?

Ciało masz rozpalone a mimo to nie możesz się rozgrzać. Przechodzą cię nieprzyjemne dreszcze, których nie łagodzą nawet kolejne warstwy kołdry i gorąca herbata. Co dzieje się w organizmie podczas gorączki?

Co to jest gorączka?

Najczęściej gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała ma miejsce w czasie choroby. O gorączce mówi się wówczas, gdy termometr wskazuje ponad 38 stopni C. (Temperatura około 37 stopni C nazywana jest stanem podgorączkowym).

Czy gorączka jest potrzebna?

Gorączka jest potrzebna organizmowi do zwalczenia choroby, stąd mówi się, że gdy gorączki nie ma – organizm się nie broni.

W czasie podwyższonej temperatury ciała zdecydowanie zwiększa się aktywność układu odpornościowego organizmu, rośnie liczba komórek obronnych i produkcja przeciwciał.

Dzięki gorączce utrudniona zostaje dostępność drobnoustrojów chorobotwórczych do substancji odżywczych, co zdecydowanie obniża ich namnażanie.

Czy gorączka może być niebezpieczna?

Gorączka poniżej 39,5 stopnia C pozwala organizmowi zwalczać drobnoustroje chorobowe, niestety w momencie przekroczenia tego poziomu, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Szczególnie niebezpieczna jest dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Stanowi również zagrożenie dla osób z chorobami krążenia i ludzi w podeszłym wieku.

Jakie jest działanie gorączki?

 1. Magazynowanie wody w organizmie – rozgrzany organizm poci się, ale jednocześnie nie pozwala na odwodnienie, więc zatrzymuje sól i wzmaga pragnienie.
 2. Zwiększenie metabolizmu – w czasie choroby, której towarzyszy wysoka temperatura, zwiększa się przemiana materii. Jednostopniowemu wzrostowi temperatury ciała przypisuje się zwiększenie metabolizmu o 14%.
 3. Zmniejszone tempo trawienia – osłabiony chorobowo organizm zmniejsza aktywność układu pokarmowego.
 4. Osłabienie – z jednej strony gorączka wpływa na zwalczanie wirusów lub bakterii, które wywołały stan chorobowy, lecz jednocześnie znacznie osłabia organizm. Wynika to z faktu wytwarzania ciepła w mięśniach szkieletowych, co chwilowo obniża ich wytrzymałość (stąd odczuwalne dreszcze). Na osłabienie wpływa też obciążające organizm zwiększone tętno (około 4,5 uderzenia tętna/1 min. na każdy 1 stopień C podwyższonej temperatury ciała).
 5. Utrata energii – jest efektem spowolnionego układu pokarmowego i korzystania organizmu z zapasów glikogenów zgromadzonych w wątrobie.
Reklamy

8 thoughts on “Gorączka – co to takiego?

 1. Ach, jak ja nie lubię mieć gorączki. Dla mnie to dolegliwość gorsza niż ból. Ciężko ją znoszę, nawet jak nie jest zbyt wysoka. U mnie osłabienie i utrata energii (o której mowa powyżej) ma miejsce z podwójną mocą.

 2. Pingback: Sauna dla zdrowia i urody | nowabea

 3. Pingback: Czy znasz swój mózg? | nowabea

 4. A ja się zastanawiałam, dlaczego jestem w czasie gorączki taka słaba. Teraz już wiem, że to koniecznie efekt choroby. Przecież nieraz nie mam siły ręką ruszyć, mimo, że prócz gorączki mam tylko katar i ból gardła. Mądre 🙂 dzięki

 5. Pingback: Nagość w saunie – część 2 | nowabea

 6. Pingback: Domowe sposoby na katar | nowabea

 7. Pingback: Makijaż permanentny | nowabea

 8. Pingback: Magiczan moc sauny | 4lady.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s