Kto uczy dzieci kłamać?

Jakże często przyszywamy dzieciom etykietę „małych kłamczuchów” i wymierzamy surowe kary za kolejne przypadki przyłapania ich na kłamstwie. Czy słusznie?

Każde nowonarodzone dziecko jest niczym czysta księga, której zapisanie należy do rodziców. To właśnie rodzice uczą dzieci nie tylko mówić, chodzić i jeździć rowerkiem, ale również przekazują mu inne życiowe wartości. Czasem robią to świadomie, a czasem nawet nie zdają sobie sprawy, że ich postępowanie jest dla chłonnego dziecięcego umysłu wzorem do naśladowania.

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto…

Każdy z nas kłamie. Jest to tak oczywiste, jak oddychanie. Dla dorosłych mówienie nieprawdy, mijanie się z prawdą lub przemilczenie pewnych sytuacji – jest zupełnie naturalnym postępowaniem. Jakże często zgadzamy się z poleceniem wydanym przez przełożonego, oceniając je (głośno) jako słuszne, mimo iż w rzeczywistości mamy zupełnie inne zdanie – TO JEST KŁAMSTWO. A gdy w cieszymy się (głośno) z otrzymanego prezentu, mimo, iż zupełnie się nam nie podoba – to też JEST KŁAMSTWO. Gdy zaś mówimy nielubianej osobie, że pięknie wygląda w nowej fryzurze, a w rzeczywistości w ogóle nam się nie podoba – to również JEST KŁAMSTWO.

Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieci będące świadkami naszego zachowania, odbierają je jako wzór do naśladowania.

W takich sytuacjach prowadzimy swoisty kurs kłamstwa, w którym nieświadomie uczestniczące dzieci, uczą się pilnie tej niecodziennej sztuki.

 „Dzieci są skłonne kłamać wtedy,
gdy boją się dorosłych,
a dorośli są skłonni kłamać wtedy,
gdy boją się rzeczywistości”.

 Strach i ucieczka przed karą

Jakże często sami prowokujemy sytuacje, kiedy dzieci reagują kłamstwem z obawy przed naszym niezadowoleniem, z chęci uniknięcia kary lub zasłużenia sobie na nagrodę. Gdy rodzic nie pozwala dziecku na pewien rodzaj zachowania, a za niedotrzymanie zakazu wyznacza karę, dziecko nie chcąc rezygnować z przyjemności, świadomie okłamie rodzica, by uniknąć konsekwencji. Tata zakazuje córce wyjścia na dyskotekę, więc ta wymyśla odwiedziny chorej koleżanki, a po wyjściu z domu zmierza w stronę klubu. Mama każe synowi ubrać czapkę, a ten kilka metrów za domem, zdejmuje ją z głowy (bo koledzy się śmieją), zaś po przyjściu do domu i pytaniu mamy, czy było mu ciepło – odpowiada twierdząco.

W takich sytuacjach kłamstwo jest sposobem na unikniecie kary, krzyku, niezadowolenia rodzica i innych konsekwencji. Jeśli pierwsze kłamstwa „ujdą na sucho”, mały kłamczuszek uczy się, że ten rodzaj postępowaniu jest jak najbardziej sprawdzony i wart powtórzenia.

Zamiast uczyć dziecko kłamać:

  1. Bądź dla niego przykładem, nigdy nie mijaj się z prawdą w jego obecności.
  2. Nie wyznaczaj zbyt surowych kar.
  3. Zamiast karać za nieposłuszeństwo, rozmawiaj i staraj się dojść sedna problemu (wytłumacz, dlaczego boisz się udziału dziecka w dyskotece, lub po co nosimy w zimie czapkę).
  4. Staraj się zrozumieć swoje dziecko – ono też chce mieć swoją wolność i autonomię.
  5. Pamiętaj, że dziecko jest największym szczęściem, jakie posiadasz w życiu. Jeśli nawet kłamie lub fantazjuje, kochasz je ponad wszystko. Być może powodem dziecięcych fantazji są niespełnione marzenia, o których ty nic nie wiesz. Zrozum dziecko, zanim zaszufladkujesz je do skrzynki z napisem „Kłamczuch”.
Reklamy

2 thoughts on “Kto uczy dzieci kłamać?

  1. Tak naprawdę, to każde zachowanie dziecka jest efektem obserwacji świata dorosłych. NIe tylko kłamstwo. Może czasami przed daniem klapsa warto się zastanowić, czy oby nie powinien on być wymierzony najpierw rodzicom (innym dorosłym), którzy właśnie taki wzór dali dziecku.

  2. Pingback: Halloweenowe zabawy | nowabea

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s