CZY WIESZ, ŻE…

Gorączka – co to takiego?

Ciało masz rozpalone a mimo to nie możesz się rozgrzać. Przechodzą cię nieprzyjemne dreszcze, których nie łagodzą nawet kolejne warstwy kołdry i gorąca herbata. Co dzieje się w organizmie podczas gorączki?

Co to jest gorączka?

Najczęściej gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała ma miejsce w czasie choroby. O gorączce mówi się wówczas, gdy termometr wskazuje ponad 38 stopni C. (Temperatura około 37 stopni C nazywana jest stanem podgorączkowym).

Czy gorączka jest potrzebna?

Gorączka jest potrzebna organizmowi do zwalczenia choroby, stąd mówi się, że gdy gorączki nie ma – organizm się nie broni.

W czasie podwyższonej temperatury ciała (czytaj dalej)

Pechowa trzynastka

Czy wiesz, dlaczego… liczba trzynaście od wieków uznawana jest za pechową?

Powodów przypisania jej złych mocy jest wiele. Już w starożytnym Babilonie wszelkie obliczenia odbywały się w oparciu o system wielokrotności tuzina, czyli liczby 12. Dla Babilończyków tuzin był synonimem całości i doskonałości, a wszystko, co wykraczało poza niego było złe. Znamy więc 12 Apostołów, 12 rycerzy Okrągłego Stołu, 12 bogów Rzymu i Grecji. Liczba 13 nazywana była „diabelskim tuzinem” i przypisywano jej złą moc. Egipcjanie wierzyli, że człowiek ma 12 etapów życia, a kolejnym etapem (trzynastym) jest śmierć. To właśnie owy strach przed śmiercią kojarzył się ze złowrogim znaczeniem trzynastki. Również przez „trzynastkę” Filip Macedoński (ojciec Aleksandra) poniósł śmierć wówczas, gdy obok 12 posągów greckich bogów postawił swój – trzynasty. Trzynastym uczestnikiem ostatniej wieczerzy był Judasz – zdrajca. Piątek 13-tego jest też dniem śmierci Jezusa.

Do dziś na świecie trzynastka jest synonimem pecha, a ład tego świata nadal oparty jest o doskonały tuzin. Mamy bowiem 12 miesięcy w roku, 12 znaków zodiaku, 12 godzin dnia i 12 godzin nocy.

Już niedługo koniec świata

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że już za kilka miesięcy (21 grudnia 2012 roku) będzie miał miejsce koniec świata. Powyższe znajduje swoje uzasadnienie nie tylko w tajemniczym Kalendarzu Majów. Naukowcy donoszą również o mającym nastąpić przebiegunowaniu Ziemi i hiperaktywności Słońca.

Uderzenie asteroidy?

W ostatnich latach coraz częściej jesteśmy bombardowani informacją o mającym niedługo nastąpić końcu świata. Już w tym roku, dokładnie 21 grudnia 2012 r. ma dojść do zamiany biegunów Ziemi i prawdziwego Armagedonu. Przepowiedni mówiącej o nadchodzącym końcu świata towarzyszą także (czytaj dalej)

Burczy w brzuchu

Czy wiesz dlaczego…  burczenie w brzuchu jest sygnałem przypominającym każdemu z nas, że czas coś przekąsić? Gdy żołądek jest pusty, jego ścianki powoli się kurczą i układają w niewielkie (drobne) fałdki. Pozostały w żołądku gaz zostaje ściśnięty i jest powoli przepychany w kierunku dwunastnicy. Przemieszczaniu się gazu towarzyszy specyficzny dźwięk, który jest dodatkowo wzmocniony przez podbrzusze, działające w tym momencie jak pudło rezonansowe. W rzeczywistości dźwięk ten jest ledwie słyszalny, niemniej poprzez rezonans podbrzusza jest przez nas odbierany jako (nierzadko) bardzo głośne burczenie.

Efekt rezonansu podbrzusza i przemieszczania się gazu można porównać z brzmieniem gitary. Samo szarpnięcie palcem struny nie wyzwala zbyt głośnego brzmienia, niemniej jego wzmocnienie przez pudło rezonansowe daje piękny, głośny dźwięk.

Kolor czerwony

Czy wiesz, dlaczego… kolor czerwony używany jest jako kolor czerwony? Wszystkie alarmujące kontrolki w samochodzie mają kolor czerwony, alarm w windzie a także światło w sygnalizacji świetlnej, które nakazuje zatrzymanie się i zakaz jazdy.

Dlaczego właśnie ten kolor został wybrany jako ostrzegawczy? otóż nie jest to przypadek. Czerwone światło, w przeciwieństwie do np. niebieskiego, żółtego czy zielonego, ma najdłuższą długość fali. Zakres światła czerwonego ma długość fali od ok. 630 do ok. 780 nm, a zielonego – około 550 nm, żółtego – 565 do 590 nm, niebieskiego – ok. 420 do ok. 490 nm.

Czerwone promienie są najmniej rozpraszane przez krople mgły i deszczu a także przez cząsteczki kurzu. W praktyce oznacza to, że czerwone światło jest widoczne z dalszej odległości niż inne kolory.

Paradoks kłamcy

Czy wiesz, że… można jednocześnie kłamać i mówić prawdę? Jest to możliwe dlatego, że tak naprawdę nie można zdefiniować pojęć: prawda i kłamstwo.

Paradoks kłamcy objawia się w następującej sytuacji:  Pewien człowiek mówi:  “ja teraz kłamię”. Jeśli zadamy sobie pytanie, czy jest on kłamcą, czy też mówi prawdę, zapewne dojdziemy do sprzeczności.

Jeśli kłamie, to mówiąc “ja teraz kłamię” wypowiada prawdę, a więc nie jest kłamcą. Jeśli natomiast twierdzi prawdę, to znaczy, że kłamie, bo to oznacza wypowiadane przez niego zdanie.

Czy więc kłamie, czy mówi prawdę?

Zajęcie kata

Czy wiesz, że… w starożytności każdy kat oprócz wykonywania kary śmierci miał również inne zajęcia. Między innymi parał się oczyszczaniem miasta z padliny, łapał bezpańskie psy a nawet nastawiał zwichnięte kończyny. Innym jego (lub jego żony)  zadaniem było prowadzenie oficjalnych (koncesjonowanych) domów publicznych.

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s