RODZINA / DZIECKO

kiedy wychowywac dzieckoKiedy czas zacząć wychowanie dziecka?

Często zastanawiamy się, kiedy nadchodzi TEN czas, kiedy „trzeba się zabrać za wychowanie dziecka”. Najczęściej czekamy do momentu, aż nasza pociecha zacznie mówić i słuchać. Wtedy wdrażamy zasady wychowania oparte na klasycznych słowach tego nie wolno, nie dotykaj, posprzątaj, uważaj, nie biegaj,

Okazuje się jednak, że jest to zbyt późno, by nasze metody wychowawcze przynosiły oczekiwany efekt.

Proces wychowania dziecka rozpoczyna się w dniu, kiedy nasze maleństwo przychodzi na świat, otwiera oczka, chwyta nasz palec, zaczynać ssać smoczek oraz czuć smak, zapach i nieprzyjemny chłód mokrej pieluszki (czytaj więcej)

Halloweenowe zabawy

Halloween to tradycyjna wigilia Wszystkich Świętych. Mimo, iż 2000 lat temu dzień ten traktowany był „śmiertelnie” poważnie, dziś jest okazją do fantastycznej zabawy.

W Polsce panuje niesłuszne przekonanie, iż tradycja Halloween dotarła do nas ze Stanów Zjednoczonych. Tymczasem zwyczaj zrodził się w Europie, kiedy to 2000 lat temu starożytni Celtowie (ludy zamieszkujące tereny dzisiejszej Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii) wierzyły, że duchy zmarłych w wigilię wszystkich Świętych wracają na ziemię i wchodzą w ciała żyjących. By zabezpieczyć się przed duchami, Celtowie palili ogniska wokół domostw, hałasowali, przebierali się w odstraszające stroje a nawet nakładali upiorne maski. Wszystko po to, by odstraszyć potencjalne duchy próbujące zbliżyć się do domowników (czytaj dalej)

 

Kto uczy dzieci kłamać?

Jakże często przyszywamy dzieciom etykietę „małych kłamczuchów” i wymierzamy surowe kary za kolejne przypadki przyłapania ich na kłamstwie. Czy słusznie?

Każde nowonarodzone dziecko jest niczym czysta księga, której zapisanie należy do rodziców. To właśnie rodzice uczą dzieci nie tylko mówić, chodzić i jeździć rowerkiem, ale również przekazują mu inne życiowe wartości. Czasem robią to świadomie, a czasem nawet nie zdają sobie sprawy, że ich postępowanie jest dla chłonnego dziecięcego umysłu wzorem do naśladowania  (czytaj dalej)

Magia matczynej miłości

Cóż może bardziej uszczęśliwić kobietę, niż jej własne dziecko? Czy miłość matczyna jest ślepa? Czy wszystkie matki kochają jednakowo? Zgodnie ze słowami Józefa Ignacego Kraszewskiego, „Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska”. Zdecydowana większość współczesnych kobiet, jest w stanie jednogłośnie krzyknąć, że sensem ich życia są dzieci. Skąd bierze się ten fenomen? Z czego wynika bezgraniczna, bezwarunkowa i ponadczasowa miłość matki?

Zdrada i co dalej?

Ktoś, kogo kochasz, nagle Cię zdradza. Gaśnie światełko, które świeciło dla Ciebie od wielu lat. Co czujesz? Ból, nienawiść, żal, smutek, wściekłość… Emocji jest wiele. Czy można sobie z nimi poradzić? Jak żyć po zdradzie?

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s